Розподільчі коробки
Розподільчі коробки — це пластикові або металеві компактні бокси. Їхня основна функція — з'єднання кабельних жил під час організації електропроводки в приміщенні. Використання розподільчих боксів дає змогу захистити проводку від пошкоджень. Якщо говорити коротко про переваги таких виробів, то вони мають такий вигляд:
- полегшують доступ до точок з'єднання кабелів;
- відкривають можливість правильної організації з'єднань, наприклад, завдяки клемам;
- дають змогу рівномірно розподілити навантаження по основному проводу, для зменшення ризику короткого замикання;
- наявність вільного доступу до проводки у випадках пожежі або замикання.
Встановлення розподільних коробок (боксів) — це обов'язкова умова для безпечної експлуатації електричних мереж.
Для чого потрібні розподільні коробки?
Пряма прокладка кабелів від розподільного щита до точок споживання, це найоптимальніший і найбезпечніший спосіб електромонтажу. Відсутність з'єднань гарантує збереження первинних характеристик дроту. Однак цей метод більш витратний, оскільки вимагає більше кабельної продукції. Для скорочення витрат на матеріали та економії часу на монтаж розводки радимо використовувати розподільчі коробки. Якщо дотримуватися технології встановлення, то цей спосіб не поступатиметься монолітному прокладанню.
Головна функція розподільчих коробок — забезпечити протипожежний захист. Точки розгалуження проводів є небезпечними через ризик перегріву в разі неправильного з'єднання. Розподільчі коробки надійно ізолюють електричні контакти від навколишнього середовища. Вони здатні запобігти загорянню і захистити вразливі розгалуження кабелю. Якщо під час прокладання використовуються не цілі дроти, коробка розгалужувальна буде правильним вибором.
Класифікація розподільчих коробок за місцем монтажу
Розподільчі коробки діляться на 2 типи, відповідно до їхнього місця монтажу:
- Коробка розподільча зовнішня розміщується на відкритому просторі. Вона має підвищену стійкість до механічних впливів, ультрафіолету та вологи. Це зумовлено її посиленою герметичністю.
- Коробка розподільча внутрішня розроблена для застосування всередині кімнат, будівель, приміщень. Вона має просту конструкцію, завдяки чому не вимагає особливих умов експлуатації.
Монтажні коробки можуть мати різну форму. Круглі моделі зручні для вбудовування в стіну. У квадратних і прямокутних більше місця для конекторів. Усі вироби поставляються в комплекті з кришками.
Основна функція розподільчих коробок — захист місць з'єднання жил від вогню. Ці вироби виготовляються з матеріалів, що не піддаються горінню. У разі пожежі корпус може нагріватися і плавитися, не викликаючи пошкоджень проводки. Для кращої безпеки ми рекомендуємо використовувати клемні блоки. Вони встановлюються в розподільчу коробку.
Конструктивні особливості розгалужувальних коробок
Зовнішні та внутрішні розподільчі коробки класифікуються згідно зі своїми особливостями конструкції, методами монтажу та матеріалами виготовлення:
- Вбудовані та накладні. Вбудовані можна монтувати всередину стіни або підлоги, завдяки чому вони стають невидимими. Для їхнього встановлення потрібні штроби для прокладання проводів. Накладні коробки фіксуються на поверхні стіни за допомогою болтів. Це спрощує монтаж кабелю, але погіршує естетичний вигляд приміщення.
- Квадратні, прямокутні, круглі. Вибір форми впливає на внутрішнє оздоблення, а також простір для організації з'єднань. Зокрема, від цього залежить, які отвори в стіні потрібно буде зробити при установці вбудованих моделей.
- Пластикові та металеві. Пластикова коробка розподільча електрична доступніша за ціною і має високі захисні властивості. Металева краще справляється з механічними впливами. До того ж вона не плавиться при виникненні короткого замикання.
- Вироби з перфорацією та отворами. Перфорована розпаювальна коробка дає змогу електрику зробити стільки отворів, скільки йому необхідно. Другий варіант спрощує підведення кабелів. Такі коробки вже мають певну кількість отворів.
- Для скрутки і клем. Їхній вибір залежить від способу з'єднання проводів всередині коробки. Перші поставляються у вигляді порожнього боксу. Другі обладнані спеціальними місцями і рейками для кріплення проводів.
Також важливою особливістю розподільчих коробок є їхня герметичність. Вона характерна для зовнішніх і внутрішніх коробів. Однак, для монтажу проводки на відкритому повітрі, герметичність зовнішніх розподільчих коробок — це обов'язкова умова. Внутрішня електрокоробка, яку встановлюють у приміщеннях, часто не потребує захисту від вологи. Для неї герметичність — це скоріше додаткова опція.