Кабельні муфти
Спеціальні пристрої, які з'єднують кінці дроту між собою, називаються кабельними муфтами. Вони призначені для захисту та ізоляції контакту. Муфти бувають з'єднувального і розгалужувального типу. Завдяки цьому вони можуть створювати точки розгалуження в потрібних місцях мережі та об'єднувати кабельні лінії. Ще однією функцією муфт можна назвати обробку жил кабелю для їхнього захисту під час з'єднання. Це відбувається за допомогою спеціальних гільз і бандажів.
Ізоляція в муфтах досягається завдяки використанню різних матеріалів. Це можуть бути:
- порцелянові вставки для посилення ізоляційних властивостей;
- алюмінієва і броньована оболонка, що захищає від впливів зовнішнього середовища.
Муфти також мають додаткові елементи, здатні поліпшити ізоляцію і герметизацію. До них належать:
- адгезійні прошарки;
- заливка спеціальними складами;
- кожухи або напівмуфти для захисту оброблених кінців кабелю.
Перед з'єднанням кабель потрібно правильно підготувати. А саме зняти зовнішні шари ізоляції, провести обробку оголених жил і використовувати захисні бандажі на місці контакту. Розмір і вид кабельної муфти підбирається виходячи зі специфікацій кабелю:
- діаметр жил;
- тип ізоляції;
- умови експлуатації.
Правильний підбір муфти забезпечує якісне з'єднання, яке прослужить багато років.
Для чого використовують кабельні муфти для кабелю
Муфти необхідні для приєднання кабельних кінців. Вони дають змогу створити відгалуження і підключити кабель до електроапаратів і повітряних ліній, а також ізолюють з'єднання від вологи. Наприклад, сполучна муфта виконує функцію об'єднання оголених жил кабелів. Вона захищає з'єднання завдяки наявності:
- броньованої оболонки;
- адгезійного прошарку;
- заливки спеціальними складами.
Кожухи і напівмуфти теж служать додатковим бар'єром для захисту.
Види кабельних муфт і їхнє призначення
Існує кілька типів муфт. Вони класифікуються за їхнім функціональним призначенням: перехідні, з'єднувальні, кінцеві, фіксувальні, розгалужувальні й ті, які необхідні для обробки кабельних кінців. Муфти бувають свинцевими, чавунними (Сч), латунними, сталевими та епоксидними. Їхній вибір варіюється від умов застосування і вимог до експлуатаційних характеристик з'єднання:
- З'єднувальна муфта потрібна для створення кабельної системи шляхом об'єднання окремих проводів.
- Стопорно-перехідна застосовується для приєднання кабельних ліній, що мають паперову ізоляцію. Вона запобігає зміщенню кабельної маси на складних ділянках траси (похилих і вертикальних поверхнях).
- Перехідна муфта забезпечує контакт двох кабельних ліній, що мають різні типи ізоляції (пластмасову та паперову). Це дає змогу інтегрувати їх в одну мережу.
- Стопорна муфта потрібна для об'єднання кабельних сегментів. Вона дає змогу унеможливити переміщення кабельної маси під час укладання на ділянках з ухилом.
- Муфти для обробки кабельних кінців кабелю (позначається як КО) призначені для приєднання проводів до електроапаратів, встановлених усередині приміщень.
- Розгалужувальні муфти кабельні розроблені для під'єднання розгалуженого проводу до основної лінії.
- З'єднувальні муфти чавунні (Сч) необхідні для приєднання трьох і чотирижильних дротів, які розраховані до 1 кВ напруги і мають паперову ізоляцію.
- Муфта для кабелю кінцева допомагає під'єднати його до пристроїв внутрішньої і зовнішньої установки. Також підходить для повітряних ліній передачі електроенергії.
- Свинцеві муфти розроблені для приєднання кабелів з робочою напругою від 6 до 10 кВ, які мають свинцеву і алюмінієву захисну оболонку.
Найбільш часто використовувані є муфти зі свинцю і чавуну. Свинцеві муфти популярні завдяки своїм характеристикам. Порівняно з чавунними (Счм) вони запаяні герметично і захищають кабель від потрапляння вологи. Їх часто монтують в оболонки зі сталі або чавуну, щоб захистити від фізичних пошкоджень. Конструкція корпусу свинцевих муфт складається з 2 частин — верхньої і нижньої. Вони з'єднуються за допомогою гвинтів. Для герметичності на точках входу кабелю в муфту використовується обмотка смоляною стрічкою.
Конструкція чавунної сполучної муфти (СЧ) має такий вигляд:
- смоляна самоклейка стрічка;
- нижня і верхня половина корпусу;
- кришка;
- гвинти кріплення;
- трубка;
- заземлювальний провідник;
- сполучна гільза;
- дротяний бандаж;
- гвинт заземлення;
- порцелянова розпірка;
- герметизуюча прокладка;
- бітумна маса.
Чавунна з'єднувальна муфта малих габаритів (СЧм) вирізняється наявністю ізолювальної стрічки, яку наносять на дроти замість порцелянової розпірки. Вона складається з:
- двоскладового корпусу;
- обмотки зі смоляної стрічки;
- трубки;
- кришки;
- гільзи сполучної;
- отворів для заповнення;
- гвинтів для кріплення;
- провідника для заземлення.
Т-подібна розгалужувальна муфта з чавуну (РЧт) використовується для виконання відгалуження кабельної лінії під прямим кутом в одному напрямку. Варіант У-подібної муфти (РЧу) забезпечує виконання розгалуження під 30-градусним кутом, а хрестоподібна (РЧх) дає змогу формувати відгалуження в різних напрямках під 90-градусним кутом. До компонентів цих муфт належать: корпус із верхньої і нижньої частини, розпірний паперовий елемент, кришка і заглушка, обмотка із самоклеючої стрічки, провідник для заземлення.
Маркування кабельних муфт
Маркування кабельних муфт відбувається за стандартизованою системою. Вона аналогічна іншим елементам кабельної арматури. Це допомагає фахівцям підібрати потрібний виріб. Маркування складається з буквено-цифрового коду. Кожна буква позначає певну характеристику муфти:
- Н — означає, що муфта розроблена для зовнішнього використання;
- В — вказує на муфти для внутрішнього монтажу;
- К — позначає кінцеву муфту;
- С — сполучна муфта;
- Ст — муфта стопорна;
- П — для кабелів, що мають пластмасову ізоляцію;
- ТП — виріб на основі термозбіжних матеріалів;
- НГ — виготовлено з матеріалів, які не схильні до горіння.
Цифрова частина маркування говорить про номінальну напругу, для якої призначена муфта. Вона може варіюватися від 1 до 35 кВ. Додаткові цифри в дужках вказують на діаметр і перетин проводів, з якими вона може використовуватися.
Вибір муфти вимагає уважного підходу, оскільки від цього залежить якість і надійність з'єднання, його довговічність і безпека експлуатації.